Ugrás a tartalomra

Egyedi szűrés

Túraútvonalak
km

Körös összefolyás túra I.

Túraútvonal:
Túra távolsága:
25 km

Gyomaendrőd - Sirató - Kettős-és Sebes Körös összefolyás - Gyomaendrőd

A Dévaványára vezető közúti hidat elhagyva a jobb oldalon, a gát tetején folytatjuk utunkat, a Hármas-Körös mentén. Már az első szakaszon érdemes megállni egy pillanatra, és figyelni a széles hullámteret, a bal oldalon elterülő ártéri erdők gazdag növényvilágát, valamint a fehér nyárfák sudár törzsét. Jobbról szántóföldek és egykori legelők tárulnak elénk, amelyek a folyószabályozás előtti időkben egészen más arcot mutattak.

Fél kilométer megtétele után érkezünk a Siratói-holtághoz, ahol a Sirató-zug is található. A hagyomány szerint Ege falu lakói innen siratták elpusztult településüket a tatárjárás után – már akik megmenekültek. A csendes víztükör és a sűrű növényzet ma is különös hangulatot áraszt, különösen alkonyatkor.

A Siratót elhagyva mintegy 2,5 kilométerrel továbbhaladva jobb kéz felől feltűnik az egykori Zsófia-major területe. Nevét a közeli urasági majorságról kapta, amely a múlt században működött itt, később tsz-tanyaként is ismert volt. A 79-es töltéskilométernél állt a Zsófia-majori gátőrház.

Újabb 0,1 kilométer megtétele után bal kéz felől érjük el a Kecsegés-zugot. Nevét a hajdani bőséges kecsegefogásról kapta. Bár a folyószabályozás jelentősen átalakította a tájat, a név máig őrzi a múlt emlékét. A túlparton, a Félhalmi-holtág környékén is fennmaradt ez az elnevezés egy kisebb szakaszon.

Ezen a szakaszon a hullámtér hol beszűkül, hol szélesen tárul elénk, a növényzet változatossága pedig minden évszakban más arcát mutatja. A gáttól jobbra elterülő földeket egykor Zöldlaposnak nevezték; ma szántók foglalják el az egykori legelők helyét.

A gáton haladva több helyen érdemes rövid pihenőt tartani, és letekinteni a folyó irányába. A madárvilág gazdag: gyakran láthatunk gémeket, kócsagokat, és ha szerencsénk van, a magasban köröző ragadozó madarakat is.

A gáton megtett 10. kilométernél érkezünk a Sebes- és a Kettős-Körös összefolyásához, ahol található a 0. töltéskilométerkő is. A Hármas-Körös a Tiszától idáig 85 km 800 métert tesz meg, míg a Sebes-Körös kilométerezése innen indul, és a körösladányi duzzasztó felett ér véget.

A panoráma különösen látványos: a két folyó találkozása mindig lenyűgöző élmény. A védőtöltésről érdemes letérni az ártérbe, hogy az erdősávval takart folyópartot közelebbről is megfigyelhessük. A puhább talajon haladva közvetlen közelről láthatjuk a víz mozgását, a hordalék formálta partot és az öreg fűzfák gyökérzetét.

Gyomaendrőd - 46.936284, 20.823474
Hantoskerti holtág - 46.935928, 20.835642
Sirató holtág - 46.937672, 20.876478
Kecsegés-zugi Holtág - 46.934275, 20.903475
Kettős- és Sebes-Körös összefolyása - 46.9203, 20.977149

Kapcsolat
Térkép

Kapcsolódó oldalak

Ossza meg ismerőseivel!

Kövess minket a Facebookon!

Új hozzászólás

A mező tartalma nem nyilvános.